Tekst i reżyseria: Michał Siegoczyński
Teatr Miejski w Gliwicach
Kiedy: 26.10.2019, godz. 19.00
Gdzie: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
ul. Jazdów 1, 00-467 Warszawa
Czas trwania: 90 min / bez przerwy
Czytanie performatywne dla widzów od lat 16
Grand Prix 25. OKnWPSW, nagroda za reżyserię dla Michała Siegoczyńskiego, nagroda aktorska dla Mariusza Ostrowskiego (odtwórcy roli Najmrodzkiego), wyróżnienia aktorskie. W spektaklu wykorzystany jest stroboskop oraz dym, aktorzy palą szałwię i papierosy.
Opis spektaklu
Gliwice mają swoje miejskie legendy. Bohaterem wielu z nich jest Zdzisław Najmrodzki. Ukończył 5 klas szkoły podstawowej, miał szansę na karierę wojskową, chciał zostać kierowcą rajdowym, stał się legendą świata złodziejskiego. Nazywano go królem złodziei i mistrzem ucieczek. Kradł, jednak tylko towary luksusowe z Pewexów i delikatesów. Sprytny i bezczelny, wyrwał się z rąk wymiaru sprawiedliwości aż 29 razy, w tym dwa razy z gliwickiego więzienia.
Jego biografia to doskonały materiał na scenariusz filmu sensacyjnego. Zapraszamy na barwną, kryminalno – miłosną opowieść o poszukiwaniu wolności ze znakomitym Mariuszem Ostrowskim w roli Zdzisława Najmrodzkiego. To gliwickie „Pulp Fiction”, podczas którego możecie spodziewać się zaskakujących zwrotów akcji i wielopłaszczyznowych wątków. Będzie to dynamicznie opowiedziana historia nawiązująca do najlepszych tradycji kinowego dramatu gangsterskiego, w której żywy plan miesza się z projekcjami filmowymi. Ironiczno – groteskowa ballada teatralna, w której prawdziwe wydarzenia mieszają się z incydentami fikcyjnymi.
Na scenie pojawi się korowód zaskakujących postaci m.in. Lech Wałęsa, Tadeusz Różewicz, porucznik Borewicz, Robert De Niro.
„220 minut czystej rozrywki […] trzyma w napięciu do ostatniej minuty, nie pozwalając na dekoncentrację, co rusz serwując widzowi niespodziewane zwroty akcji, cięte riposty, czy sporą dawkę humoru i autoironii”. (Dziennik Teatralny)
Twórcy
scenariusz i reżyseria: Michał Siegoczyński
konsultacja dramaturgiczna: Martyna Wawrzyniak
dokumentacja historyczna: Tomasz Ogonowski
scenografia i kostiumy: Katarzyna Sankowska
muzyka: Kamil Pater
projekcje i światła: Michał Głaszczka
kamery: Tomasz Wypych, Bartosz Dziuba
ruch sceniczny: Alisa Makarenko
inspicjent: Marek Migdał
produkcja: Patrycja Wróbel
Obsada
Izabela Baran – Gliwice, Tola, Hippiska, Dziewczyna w kożuchu
Karolina Olga Burek – Jadzia, Temida, Milicjantka, Hippiska, Dziewczyna w kożuchu
Przemysław Chojęta (gościnnie) – Marchewa, Ojciec Zdzisława, Górnik)
Mariusz Galilejczyk – Sewer, Niemiec, Marian najmłodszy brat, Ryszard najstarszy brat, Jaszczur, Cień, Hippis, Robert De Niro, Porucznik Borewicz, Górnik)
Aleksandra Maj – Matka Najmrodzkiego
Dominika Majewska – Grażyna, Czirliderka, Hippiska, Dziewczyna w kożuchu
Mariusz Ostrowski (gościnnie) – Zdzisław Najmrodzki
Krzysztof Prałat (gościnnie) – Kondor, Różewicz, Wałęsa, Pierwszy Sekretarz Partii, Józef Glemp, Reżyser, Milicjant)
Michał Wolny – Aktor, Hippis