Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach

Teatr Miejski w Gliwicach

Tekst i reżyseria: Michał Siegoczyński
Teatr Miejski w Gliwicach

Kiedy: 30.10.2019, godz. 18.00
Gdzie: Teatr Wielki- Opera Narodowa
Plac Teatralny 1, 00-950 Warszawa
Czas trwania: 220 min / 2 przerwy
Spektakl dla widzów od lat 16

Grand Prix 25. OKnWPSW, nagroda za reżyserię dla Michała Siegoczyńskiego, nagroda aktorska dla Mariusza Ostrowskiego (odtwórcy roli Najmrodzkiego), wyróżnienia aktorskie. W spektaklu wykorzystany jest stroboskop oraz dym, aktorzy palą szałwię i papierosy.

Opis spektaklu

Gliwice mają swoje miejskie legendy. Bohaterem wielu z nich jest Zdzisław Najmrodzki. Ukończył 5 klas szkoły podstawowej, miał szansę na karierę wojskową, chciał zostać kierowcą rajdowym, stał się legendą świata złodziejskiego. Nazywano go królem złodziei i mistrzem ucieczek. Kradł, jednak tylko towary luksusowe z Pewexów i delikatesów. Sprytny i bezczelny, wyrwał się z rąk wymiaru sprawiedliwości aż 29 razy, w tym dwa razy z gliwickiego więzienia.

Jego biografia to doskonały materiał na scenariusz filmu sensacyjnego. Zapraszamy na barwną, kryminalno – miłosną opowieść o poszukiwaniu wolności ze znakomitym Mariuszem Ostrowskim w roli Zdzisława Najmrodzkiego. To gliwickie „Pulp Fiction”, podczas którego możecie spodziewać się zaskakujących zwrotów akcji i wielopłaszczyznowych wątków. Będzie to dynamicznie opowiedziana historia nawiązująca do najlepszych tradycji kinowego dramatu gangsterskiego, w której żywy plan miesza się z projekcjami filmowymi. Ironiczno – groteskowa ballada teatralna, w której prawdziwe wydarzenia mieszają się z incydentami fikcyjnymi.

Na scenie pojawi się korowód zaskakujących postaci m.in. Lech Wałęsa, Tadeusz Różewicz, porucznik Borewicz, Robert De Niro.

„220 minut czystej rozrywki […] trzyma w napięciu do ostatniej minuty, nie pozwalając na dekoncentrację, co rusz serwując widzowi niespodziewane zwroty akcji, cięte riposty, czy sporą dawkę humoru i autoironii”. (Dziennik Teatralny)

Twórcy

scenariusz i reżyseria: Michał Siegoczyński
konsultacja dramaturgiczna: Martyna Wawrzyniak
dokumentacja historyczna: Tomasz Ogonowski
scenografia i kostiumy: Katarzyna Sankowska
muzyka: Kamil Pater
projekcje i światła: Michał Głaszczka
kamery: Tomasz Wypych, Bartosz Dziuba
ruch sceniczny: Alisa Makarenko
inspicjent: Marek Migdał
produkcja: Patrycja Wróbel

Obsada

Izabela BaranGliwice, Tola, Hippiska, Dziewczyna w kożuchu
Karolina Olga BurekJadzia, Temida, Milicjantka, Hippiska, Dziewczyna w kożuchu
Przemysław Chojęta (gościnnie)Marchewa, Ojciec Zdzisława, Górnik)
Mariusz GalilejczykSewer, Niemiec, Marian najmłodszy brat, Ryszard najstarszy brat, Jaszczur, Cień, Hippis, Robert De Niro, Porucznik Borewicz, Górnik)
Aleksandra MajMatka Najmrodzkiego
Dominika MajewskaGrażyna, Czirliderka, Hippiska, Dziewczyna w kożuchu
Mariusz Ostrowski (gościnnie)Zdzisław Najmrodzki
Krzysztof Prałat (gościnnie)Kondor, Różewicz, Wałęsa, Pierwszy Sekretarz Partii, Józef Glemp, Reżyser, Milicjant)
Michał WolnyAktor, Hippis

Bilety