O Przeglądzie

Dużo mamy w Polsce festiwali teatralnych, ale tylko jeden taki, który poświęcony jest „od A do Z” polskiej dramaturgii współczesnej – taka jest wyłącznie Nówka Sztuka. Spektakle na podstawie sztuk zakwalifikowanych do finału Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i w nim nagrodzone są przykładem tego, co się może wydarzyć, kiedy mądry reżyser sięgnie po ciekawy, nowy polski tekst i wykrzesze entuzjazm z aktorów, którzy zamiast czekać na klasyków, uznają, że być może przyszły klasyk jest właśnie tu – i napisał dla nich sztukę.

Spektakle prezentowane podczas Nówki będą bardzo różne, znajdą się tu zarówno propozycje dla dzieci, młodzieży, jaki dla dorosłych. Dorastających widzów zainteresuje Staś i Zła Noga z Teatru Śląskiego w Katowicach, w którym mama, jaką każdy chciałby mieć, dzielnie i z dowcipem idzie przez życie ze swoim synkiem i jego chorą nogą. Najmłodsza publiczność w spektaklu Pod adresem marzeń z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach pozna magiczną historię jednego budynku, który zmieścił w sobie całą historię miasta.  Wydarzeniem dla starszych widzów będzie obsypane nagrodami (Grand Prix, nagroda dla Michała Siegoczyńskiego za reżyserię, dla Mariusza Ostrowskiego za rolę główną, wyróżnienia aktorskie dla  Izabeli Baran, Karoliny Olgi Burek, Aleksandry Maj, Dominiki Majewskiej i Przemysława Chojęty) przedstawienie Najmrodzki, czyli dawno temu w Gliwicach – ballada łotrzykowska o słynnym złodzieju czasów PRL-u, Zdzisławie Najmrodzkim, pokazująca wielkie możliwości gliwickiej sceny i przede wszystkim jej aktorów. Inspirującym wyzwaniem, rzuconym jednemu z klasyków, będą  Wyzwolenia z Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy – autorka Magda Drab i reżyser Piotr Cieplak igrają tu z legendarnym Wyzwoleniem Wyspiańskiego, zastanawiając się, co dziś prowadzi nas ku wolności. Czeka nas też jedno czytanie performatywne wyprodukowane przez Instytut Teatralny: Małgorzata Warsicka wyreżyseruje tekst Przemysława Pilarskiego Wracaj, nagrodzony prestiżową Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną i nagrodą za najlepszy tekst w 25. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie polskiej Sztuki Współczesnej (ex aequo z Wyzwoleniami).

Nówka Sztuka to święto polskiego dramatopisarstwa „w akcji”, prezentujące teksty, które przeszły już swój chrzest bojowy na scenach całej Polski. Zapraszamy do oglądania efektów!

Anna Wakulik, przewodnicząca Jury 25. Ogólnopolskiego Konkursu
na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej